Kantareller

EN FÖRELÄSNING AV ROLF TARDELL |  DEN 10 NOVEMBER

6a2175d4 0ff4 46de a834 6533df88be0d 2024 12 20t16 12 12z

OM ROLF

Rolf Tardell är journalist och har en lång karriär på SVT bakom sig, senast på Agenda. Han är också utbildad svampkonsulent vid Umeå universitet och en entusiastisk svampplockare sedan barnsben.

   

   Till föreläsningen serveras fika vid 17:30. Varmt välkomna! 

Den 10 november kl 18.00
Biljetter: 150 kr för alla. 
Tillgänglighet: Våra lokaler är tillgänglighetsanpassade.

Tidigare i år publicerades boken Kantareller av journalisten och svampkonsulenten Rolf Tardell.

 

Den här boken – nu som föreläsning – berättar allt du kan tänkas vilja veta om kantareller. I boken beskrivs förutom den gula även blek kantarell, trattkantarellen och rödgul och svart trumpetsvamp. Rolf Tardell berättar om kantarellernas plats i den svenska matkulturen, kulturhistorien och framför allt: hur du lättast hittar dem i naturen.

 

Vi får också höra om kocken Fredrik Erikssons allra bästa kantarellrecept. Den optimala svampmackan, javisst, men det finns så mycket annat gott att laga av denna fantastiska råvara.

kantarellbild3

KONTAKT

MISSA INGENTING ROLIGT - FÖLJ OSS!